Moje online inšpirácie zo súťaže Žihadlo 2014

logo_zihadlo_2014_400_400Po druhý raz som mal tento rok možnosť zúčastniť sa ako porotca súťaže o najlepšiu česko-slovenskú verejnoprospešnú reklamu Žihadlo roku. Prelúskať sa celkovo 112 prihlásenými kampaňami od 68 neziskových organizácií a zhodnotiť ich, bola výzva – každopádne odmenená mnohými inšpiráciami. S niektorými by som sa rád podelil.

Žihadlo je súťaž, ktorá podľa porotcov odmeňuje najlepšie kampane v štyroch kategóriach – tlačená reklama, TV a kino spot, rozhlasový spot a internetová kampaň. Ja si vezmem na mušku štvrtú kategóriu, v ktorej ma oslovilo viacero prihlásených prác. Nasledujúci výber je čisto osobný a nemusí sa zhodovať a ani sa nezhoduje s konečným shortlistom nominovaných či ocenených kampaní.

Prvou kampaňou, s ktorou by som sa chcel podeliť, je Běloruská střídačka. Kampaň Člověka v tísni zameraná na podporu ľudských práv v Bielorusku. Inšpiratívna je pre mňa najmä uchopením náročnej témy spôsobom, ktorý je blízky cieľovej skupine a celkovým kreatívnym spracovaním.

blog_zihadlo_2014_belarus

Zaujímavým pre mňa bolo aj použitie interaktívnejších prvkov pri využívaní Facebooku v kampaniach. Zbierka Biela pastelka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska do svojej stránky na tejto sociálnej sieti zapracovala Braillov prekladač, ktorý vám preloží vlastné meno do slepeckého písma, a samozrejme máte možnosť zdieľať to cez post alebo coverphoto na svojej stránke.

blog_zihadlo_2014_biela_pas

Člověk v tísni zas vo svojej kampani k filmovému festivalu Jeden svět 2014, ktorého nosnou témou bola práca, využil Facebook na tvorbu individualizovaných plagátov, ktoré využívali fotografie užívateľov.

blog_zihadlo_2014_jeden_sve

“Vynikajúce!”, povedal som si, keď sa mi pod ruku, resp. myš dostal web k fundraisingovej kampani od Diakonie Českomoravské církve evangelické – střediska Západní Čechy. Cieľom kampane je získať prostriedky na vybudovanie nového zdroja pitnej vody pre Domov Radost. S týmto zámerom spustili kampaň H2Óda na Radost. Web ma zaujal svojou kreativitou a interaktivitou, vtipom ako aj spôsobom zapojenia užívateľa a oslovenia ho ako potenciálneho darcu. Odporúčam preklikať si to celé a inšpirovať sa…:)

blog_zihadlo_2014_h2oda

Mojím osobným víťazom v tejto kategórii Žihadla 2014 je však kampaňový web Společnosti pro hluchoslepé LORM. V kampani Netrubte zbytečne sa snaží informovať o tejto často nepoznanej skupine marginalizovaných, scitlivovať verejnosť a osloviť ju o podporu. Web ma zaujal svojou jednoduchosťou a čistotou, pričom spája viaceré média a využíva najnovšie trendy. Zároveň nezabúda byť citlivý a oslovujúci. Jednoducho má u mňa najlepšie hodnotenie. Stačí kliknúť a nechať sa týmto webom preniesť, pre mňa to bol zážitok…

blog_zihadlo_2014_lorm2

Každopádne moje hlasovanie bolo len jedným z viacerých. Celkový zoznam nominovaných vo všetkých kategóriach môžete nájsť tu. 

Do 18.11.2014 má aj slovenská verejnosť možnosť zvoliť si svoju obľúbenú kampaň a rozhodnúť o pridelení ceny verejnosti. Hlasujte tu.

Cenu Žihadlo roka odovzdajú na slávnostnom večeri v Prahe 20.11.2014.

blog_zihadlo_2014_logo


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: