Karty sú v kurze

Podľa správ Slovenskej bankovej asociácie (SBA) používajú Slováci svoje platobné karty čoraz častejšie. Ku koncu júna sa počet transakcií vykonaných platobnými kartami  medziročne zvýšil o 18 % na 55,6 milióna. O 12 % vzrástol aj ich objem a to na 3,8 mld. eur. „Do roku 2009 klienti na Slovensku častejšie používali platobnú kartu na výber peňazí, dnes naopak je rozšírenejšie platenie kartou v obchodoch. Napriek tomuto trendu objem platieb v termináloch dosahuje necelú tretinu hodnoty vyberaných peňazí z bankomatov,“ povedal analytik bankovej asociácie Marcel Laznia.

Podľa SBA sa oproti minulému roku znížila priemerná suma platby prostredníctvom platobného terminálu z 34,61 eura na 31,27 eura. Priemerný výber z bankomatu predstavoval v tomto roku sumu 121 eur. Bankové domy vydali svojim klientom ku koncu júna takmer 5,3 milióna platobných kariet. Z nich bolo 4,48 milióna debetných a 790 tisíc kreditných. Na 100 obyvateľov Slovenska tak pripadlo 97 platobných kariet. „Tradične najväčší podiel, teda až 85 %, tvoria debetné karty vydané k bežným účtom,“ dodal Laznia.

Trend platenia kartou sa na Slovensku čoraz viac prejavuje aj na Internete. Dnes za tovar v online obchodoch platí kartou približne 40% zákazníkov. No žiaľ, stále iba málo organizácií ponúka  možnosť darovať on-line prostredníctvom platobnej či kreditnej karty.

V tejto súvislosti zaujme aj článok z o stránky ITBIZ.cz o náraste používania platobných a kreditných kariet v online prostredí v ČR v roku 2010.

Viac informácií nájdete na:


Fotografia: Philippe Ramakers, www.sxc.hu

About Igor Polakovič

Pracuje ako projektový manažér v Centre pre filantropiu n.o. na projekte zlepšovania darcovského prostredia na Slovensku. Fundraisingu sa venuje od roku 2002. Postupne "preskákal" viaceré kancelárie organizácie Greenpeace v regióne strednej a východnej Európy. Nakoniec na 2 roky zakotvil na druhej strane zemegule - na Novom Zélande. Tam viedol a rozvíjal oddelenie komunitného fundraisingu, ktoré je zodpovedné za 95% všetkých podporovateľov a generuje približne 80% príjmu organizácie. "Počas tohto obrobia sa nám podarilo zvýšiť počet získaných nových pravidelných darcov z 14.000/rok na 23.000/rok. A to v krajine menšej ako Slovensko", spomína Igor. Po návrate na Slovensko sa pustil do rozvoja on-line darcovstva, založil darcovskú bránu pre neziskovky DARUJME.sk a pomohol na svet prvej poriadnej crowdfundingovej platforme StartLab.sk zameranej na projekty s vyššou spoločenskou hodnotou. View all posts by Igor Polakovič

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: