Deväťročná Rachel vyzbierala pre tretí svet viac ako milión dolárov

Na pamiatku malého dievčaťa prispelo na projekt Charity Waterviac než 30 tisíc ľudí. Vďaka silnému príbehu a sociálnym sieťam sa vyzbieralo 1,2 milióna dolárov.

Na začiatku jednej z najvýnimočnejších “peer to peer” fundraisingových kampaní bola malá Rachel Beckwith. Toto malé dievča zo Seattlu si k deviatim narodeninám želala vyzbierať 300 dolárov pre projekt Charity Water, ktorý zabezpečuje prístup k pitnej vode ľuďom v rozvojových krajinách.

Nebolo to po prvý krát, čo sa Rachel snažila pomáhať iným. Keď mala päť rokov, dopočula sa o organizácií Locks of Love, ktorá pomáha deťom podstupujúcim chemoterapiu tak že im z darovaných vlasov vyrába parochne.  Vtedy požiadala mamu aby ju ostrihala a darovala svoje vlasy Locks of Love.

Podobne to bolo s Charity Water. Namiesto narodeninových darčekov si želala pomôcť ľuďom v núdzi. Z cieľovej sumy sa jej nakoniec podarilo získať 220 dolárov a zabezpečiť tak pre jedenásť ľudí čistú pitnú vodu.

Tragická nehoda pri ktorej Rachel 23. júla zahynula vyvolala reakciu ľudí nečakaných rozmerov. Počas nasledujúcich štyridsiatich dní, viac ako 27.000 ľudí zdieľalo jej fundraisngovú stránku cez Facebook. Na jej narodeninovú výzvu dodnes prispelo viac ako 31 tisíc ľudí sumou 1,2 milióna dolárov.

Táto suma pomôže takmer 62 tisíc ľuďom v rozvojových krajinách získať prístup k čistej pitnej vode.

Čo stojí za takouto nevídanou reakciou ľudí? V prvom rade silný a žiaľ veľmi smutný príbeh, ktorý sa dotkol sŕdc tisícov ľudí. V druhom rade skvelý nástroj podporujúci virálny (peer to peer či people to people) fundraising.

Nech Rachel odpočíva v pokoji a nech je príkladom nám všetkým.

P.S.: Viac sa o príbehu malej Rachel dozviete v tomto videu a z článku Nicholasa Kristofa z New York Thimes.

About Igor Polakovič

Pracuje ako projektový manažér v Centre pre filantropiu n.o. na projekte zlepšovania darcovského prostredia na Slovensku. Fundraisingu sa venuje od roku 2002. Postupne "preskákal" viaceré kancelárie organizácie Greenpeace v regióne strednej a východnej Európy. Nakoniec na 2 roky zakotvil na druhej strane zemegule - na Novom Zélande. Tam viedol a rozvíjal oddelenie komunitného fundraisingu, ktoré je zodpovedné za 95% všetkých podporovateľov a generuje približne 80% príjmu organizácie. "Počas tohto obrobia sa nám podarilo zvýšiť počet získaných nových pravidelných darcov z 14.000/rok na 23.000/rok. A to v krajine menšej ako Slovensko", spomína Igor. Po návrate na Slovensko sa pustil do rozvoja on-line darcovstva, založil darcovskú bránu pre neziskovky DARUJME.sk a pomohol na svet prvej poriadnej crowdfundingovej platforme StartLab.sk zameranej na projekty s vyššou spoločenskou hodnotou. View all posts by Igor Polakovič

One response to “Deväťročná Rachel vyzbierala pre tretí svet viac ako milión dolárov

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: