Na pamiatku malého dievčaťa prispelo na projekt Charity Waterviac než 30 tisíc ľudí. Vďaka silnému príbehu a sociálnym sieťam sa vyzbieralo 1,2 milióna dolárov.
Na začiatku jednej z najvýnimočnejších “peer to peer” fundraisingových kampaní bola malá Rachel Beckwith. Toto malé dievča zo Seattlu si k deviatim narodeninám želala vyzbierať 300 dolárov pre projekt Charity Water, ktorý zabezpečuje prístup k pitnej vode ľuďom v rozvojových krajinách.
Nebolo to po prvý krát, čo sa Rachel snažila pomáhať iným. Keď mala päť rokov, dopočula sa o organizácií Locks of Love, ktorá pomáha deťom podstupujúcim chemoterapiu tak že im z darovaných vlasov vyrába parochne. Vtedy požiadala mamu aby ju ostrihala a darovala svoje vlasy Locks of Love.
Podobne to bolo s Charity Water. Namiesto narodeninových darčekov si želala pomôcť ľuďom v núdzi. Z cieľovej sumy sa jej nakoniec podarilo získať 220 dolárov a zabezpečiť tak pre jedenásť ľudí čistú pitnú vodu.
Tragická nehoda pri ktorej Rachel 23. júla zahynula vyvolala reakciu ľudí nečakaných rozmerov. Počas nasledujúcich štyridsiatich dní, viac ako 27.000 ľudí zdieľalo jej fundraisngovú stránku cez Facebook. Na jej narodeninovú výzvu dodnes prispelo viac ako 31 tisíc ľudí sumou 1,2 milióna dolárov.
Táto suma pomôže takmer 62 tisíc ľuďom v rozvojových krajinách získať prístup k čistej pitnej vode.
Čo stojí za takouto nevídanou reakciou ľudí? V prvom rade silný a žiaľ veľmi smutný príbeh, ktorý sa dotkol sŕdc tisícov ľudí. V druhom rade skvelý nástroj podporujúci virálny (peer to peer či people to people) fundraising.
Nech Rachel odpočíva v pokoji a nech je príkladom nám všetkým.
P.S.: Viac sa o príbehu malej Rachel dozviete v tomto videu a z článku Nicholasa Kristofa z New York Thimes.
May 22nd, 2012 at 13:03
[…] septembri minulého roku som napísal blog o fascinujúcom príbehu malej Rachel a o súcite, ktorý vyvolala jej náhla smrť. Rachel sa […]