Apple čelí kritike mimovládok. Dúfajme, že ustúpi…

Dlho sa vo svete fundraisingu čakalo na “The next big thing” – teda na nový prístup, ktorý zmení pohľad na získavanie zdrojov pre neziskovky. Asi najväčšiou poslednou “novou veľkou vecou” bola metóda Face-to Face (Diract Dialogue), objavená organizáciou Greenpeace v Rakúsku. Za 20 rokov svojej existencie expandovala do celého sveta a sa stala jednou z najefektívnejších foriem získavania (pravidelných) darcov. No v poslednej dobe sa objavujú nové metódy, ktoré síce ešte nedosiahli úspechy metódy Face-to-Face no majú k tomu dobre našliapnuté…

Píšem o rozmachu SMS a on-line darcovstva. O SMSkovaní na pomoc Haiti v USA či o úspešných Slovenských zbierkach, ktoré si bez DMS nevieme už ani predstaviť. Ale aj o slovách, ktoré sme objavili iba nedávno ako je online darcovstvo či crowd-funding. Tie reprezentujú vlnu on-line darcovstva, ktorá sa čoskoro prevalí aj našou malou a dobre skrytou krajinou.

A to už vizionárski fundraiseri pokukujú po ďalších možnostiach, ktoré im ponúkajú napríklad nové mobilné technológie. Aplikácie pre tablety a smartfóny ktoré by mohli neziskovky využívať sú pravidelne opakujúcou sa témou mnohých workshopov a konferencií. Tieto zariadenia zažívajú doslova boom a to už aj u nás! A s nimi aj snaha o ich prepojenie s platobnými metódami.

Preto ma zarazila správa uverejnená v Britskom The Telegraph o tom, ako Apple blokuje akékoľvek darcovské mechanizmy v aplikáciach pre iPhone, iPod a iPad. Tento prístup prekvapuje aj pre to, že najväčší konkurent Apple spoločnosť Google podobné bariéry vôbec nerieši.

Našťastie pre nás, je slovenský fundraisingový trh minimálne o dekádu pozadu a tak na frustráciu z podobných problémov si môžeme ešte počkať. Zatiaľ sa aspoň venujme narastajúcemu segmentu v rámci darovania cez web.

Apropo, viete že na 3. Slovensko-Českej konferencií o fundraisingu predstavíme novinku, ktorá obráti svet online fundraisingu naruby? Určite si ju nenechajte ujsť 🙂

Igor Polakovič

About Igor Polakovič

Pracuje ako projektový manažér v Centre pre filantropiu n.o. na projekte zlepšovania darcovského prostredia na Slovensku. Fundraisingu sa venuje od roku 2002. Postupne "preskákal" viaceré kancelárie organizácie Greenpeace v regióne strednej a východnej Európy. Nakoniec na 2 roky zakotvil na druhej strane zemegule - na Novom Zélande. Tam viedol a rozvíjal oddelenie komunitného fundraisingu, ktoré je zodpovedné za 95% všetkých podporovateľov a generuje približne 80% príjmu organizácie. "Počas tohto obrobia sa nám podarilo zvýšiť počet získaných nových pravidelných darcov z 14.000/rok na 23.000/rok. A to v krajine menšej ako Slovensko", spomína Igor. Po návrate na Slovensko sa pustil do rozvoja on-line darcovstva, založil darcovskú bránu pre neziskovky DARUJME.sk a pomohol na svet prvej poriadnej crowdfundingovej platforme StartLab.sk zameranej na projekty s vyššou spoločenskou hodnotou. View all posts by Igor Polakovič

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: