Myšlienka hodná šírenia

tedJedno zo základných pravidel fundraisingu je dať príležitosť darcom podporiť vašu organizáciu vždy a všade. A hlavne je dôležité, aby to bolo super-jasné a super-jednoduché.

Toto pravidlo v praxi dokonale odzrkadluje registračný formulár bratislavského TEDx-u. Organizátori na ňom totiž ponúkajú možnosť “podporiť akciu nad rámec základného vstupného a prispieť tak k prezentácii myšlienok hodných šírenia“. Účastník sa môže rozhodnúť zaplatiť základný poplatok 50 € alebo dobrovoľne túto sumu zvýšiť.

Snímka obrazovky 2013-04-04 o 10.19.26

Či takáto forma fundraisingu funguje najlepšie ukážu čísla.

TEDx Bratislava 2011
V roku 2011 na TEDx Bratislava prišlo 248 platiacich účastníkov. Z toho sa 23 z nich rozhodlo zaplatiť vyšší poplatok, čo vygenerovalo naviac 1.080 €. To sa rovná  9% príjmu nad rámec základného vstupného.

TEDx Bratislava 2012
V minulom roku sa z 270 účastníkov rozhodlo zaplatiť zvýšené vstupné 15, čo prinieslo naviac 1.103 €, a teda zvýšenie o 7%.

TEDx Bratislava 2013
Pred niekoľkými dňami sa rozbehla registrácia na TEDx Bratislava 2013 a zatiaľ indikovalo ochotu venovať nejaké to euro naviac 23 účastníkov. Konkrétne čísla budú známe do júla.

Ponaučenie?
TEDxáci z ročníkov 2011 a 2012 takto jednoducho získali naviac 2.083 €. To je v starých korunách 62.752 Sk. A to už určite stojí za jednoduchú zmenu registračného formuláru, nemyslíte? 🙂

About Igor Polakovič

Pracuje ako projektový manažér v Centre pre filantropiu n.o. na projekte zlepšovania darcovského prostredia na Slovensku. Fundraisingu sa venuje od roku 2002. Postupne "preskákal" viaceré kancelárie organizácie Greenpeace v regióne strednej a východnej Európy. Nakoniec na 2 roky zakotvil na druhej strane zemegule - na Novom Zélande. Tam viedol a rozvíjal oddelenie komunitného fundraisingu, ktoré je zodpovedné za 95% všetkých podporovateľov a generuje približne 80% príjmu organizácie. "Počas tohto obrobia sa nám podarilo zvýšiť počet získaných nových pravidelných darcov z 14.000/rok na 23.000/rok. A to v krajine menšej ako Slovensko", spomína Igor. Po návrate na Slovensko sa pustil do rozvoja on-line darcovstva, založil darcovskú bránu pre neziskovky DARUJME.sk a pomohol na svet prvej poriadnej crowdfundingovej platforme StartLab.sk zameranej na projekty s vyššou spoločenskou hodnotou. View all posts by Igor Polakovič

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: