Na Slovensku sa rozbehli nové platobné metódy. Pomôžu neziskovkám?

Prvých šesť mesiacov tohto roku prinieslo zaujímavé novinky v oblasti platobných metód. Obe sú silno previazané s mobilnými technológami, ktorým sa v rámci platobných nástrojov pripisuje veľká budúcnosť. A obe môžu byť zaujímavé aj pre nás, ľudí z neziskoviek!

Nemáš keš? Tak VIAMO

Ambíciou VIAMO je čo najviac zjednodušiť elektronické prevody peňazí. Poslať peniaze je s ním rovnako jednoduché, ako je poslať SMSku.

VIAMO je služba, ktorá umožňuje posielať peniaze z bankového účtu na mobilné telefónne číslo prostredníctvom aplikácie vo vašom smartfóne, bez nutnosti poznať číslo bankového účtu príjemcu.

Pre posielanie peňazí je potrebné mať účet v banke, ktorá službu podporuje (zatiaľ VÚB a Tatra banka). Na smartfóne (iOS, Android) je potrebné nainštalovať a aktivovať aplikáciu VIAMO, prostredníctvom ktorej sa posielajú peniaze.

Na aký účet majú prísť peniaze, určuje používateľ mobilného telefónneho čísla, na ktoré je adresovaná platba. Prijať peniaze tak môže ktokoľvek, kto má mobil a účet v akejkoľvek slovenskej banke.

Príjemca nemusí byť nikde registrovaný. Akonáhle mu prídu peniaze, hneď sa to dozvie prostredníctvom SMS. Peniaze je možné potom prijať jednorazovo bez registrácie alebo automaticky, po zaregistrovaní a pridaní účtu pre príjem k svojmu telefónnemu číslu.

Podrobnosti si môžete prečítať na stránke VIAMO alebo priamo v sekcii Časté otázky.

Ako by mohlo VIAMO pomôcť neziskovkám?

Zaujímavé bude sledovať, či a ako sa bude služba rozširovať do iných bánk a ako si na ňu ľudia zvyknú. Spontánne ju už začali využívať napríklad inzerenti na bazos.sk či sashe.sk, kde si jej prostredníctvom posielajú peniaze za predaný tovar.

Minulý týždeň som sa na stretnutí s autormi projektu dozvedel, že VIAMO je iba v “penetračnej fáze” a už majú ďalšie nápady, ako ho rozvinúť do ďaleko širších dimenzií.

No my si môžeme pokojne už dnes zabrainstormovať na tému, ako by sa dalo VIAMO využiť vo fundraisingu. Ako prvé nás iste napadne ponúknuť darcom telefónne číslo organizácie, na ktoré môžu poslať svoj príspevok. Keďže žiaden rozumný fundraiser neobľubuje anonymné dary, bude treba vyriešiť spárovanie konkrétnej VIAMO platby s darcom, čo by však nemusel byť až taký veľký problém.

image

PAY by square

27. februára zverejnila Slovenská banková asociácia správu o dohode bánk na používaní jednotného štandardu QR kódov, a to pomocou produktu PAY by square. Pre nezasvätených, QR kódy sú tie štvorce pozostávajúce z ďalších malých čiernych a bielych štvorčekov (viď vpravo). Je to vzásade vylepšený čiarový kód, ktorý obsahuje množstvo informácií a dá sa jednoducho načítať kamerou vášho telefónu.

Banky začali QR kód používať najmä vo svojich mobilných aplikáciách. Namiesto ďatlovania platobných údajov si môžete telefónom jedoducho nasnímať QR kód, ktorý všetky potrebné údaje obsahuje. Tým, že sa banky dohodli na jednotnom štandarde, sa čoskoro (pravdepodobne na jeseň) QR kódy objavia na faktúrach, ktoré sa budú dať zaplatiť jednoducho za pár sekúnd cez mobilnú bankovú aplikáciu.

Ako môže pomôcť PAY by square fundraisingu?

Ako prvé vhodné miesto sa ponúka využiť PAY by square organizáciám, ktoré na získavanie darov od darcov využívajú direct mail. Aj keď listové zásielky zväčša zasahujú cieľové skupiny zložené zo starších ľudí s konzervatívnejšími platobnými návykmi, stálo by to isto za test. Stačilo by na papier s poštovým poukazom a platobným prevodom vytlačiť aj QR kód a darca si už vyberie sám, ako zaplatí (samozrejme netreba kvôli možnosti test vyhodnotiť zabudnúť, že v QR kóde musí byť pozmenený variabilný symbol alebo vložený nejaký kód do poznámky pre prijímateľa). Dôležitá informácia je, že jednotlivé položky sú po načítaní editovateľné a tam môžete vytvoriť QR kód aj bez určenej sumy a darca si ju v bankovej aplikácií na mobile doplní sám.

No týmto sa možnosti PAY by square nekončia. Po krátkej komunikácií s autormi systému som sa dozvedel, že QR kód sa dá využiť na:

  • Webe – najjednoduchšie nasadenie, v zásade možno sa dá použiť okamžite.
  • Osobné stretnutia (mobil) – mobilná aplikácia – ukázanie kódu z displeja mobilu. Darca iba načíta QR kód a potvrdí prevod peňazí.
  • Papier – letáky / kartičky, na ktorých je PAY by square s potrebnými údajmi. Darca načíta kód a iba vyplní želanú sumu, ktorú chce darovať.
  • Email – rovnako ako web, možno zakomponovať do HTML emailu. QR kód sa dá ľahko načítať priamo z monitora.

PAY by square umožní zadávanie trvalého príkazu a inkasa

Autori projektu očakávajú, že banky vo svojich aplikáciách časom umožnia zadávanie trvalých príkazov a inkás. Tie sú totiž zaujímavé nielen pre nás, ale aj pre energetické spoločnosti, poisťovne či telekomunikačných operátorov.

Banky, ktorých aplikácie už vedia načítať platobný príkaz PAY by square: Banky, ktoré pracujú na včlenení PAY by square do svojich aplikácií:
  • Slovenská sporiteľňa,
  • UniCredit
  • Prima banka
  • ČSOB banka
  • VÚB banka
  • Tatra banka

Aj vám chýba mBank, Zuno alebo Poštová banka? Podľa autorov nápadu ostatné banky momentálne buď ešte vôbec nemajú mobilnú aplikáciu, alebo nasadenie PAY by square iba vyhodnocujú. Na jeseň očakávajú väčšiu penetráciu PAY by square na faktúrach v obehu. Od tohto okamihu tak môže byť implementácia štandardu PAY by square priorita aj pre ostatné banky.

Ak ste nedočkaví technologickí nadšenci, tak už dnes môžete vyskúšať, ako funguje generovanie PAY by square kódov v praxi pomocou tejto aplikácie pre iPhone.

Záver?

Osobne považujem spojenie QR kódu a mobilných aplikácií za veľmi perspektívne riešenie. No tak ako v prípade VIAMO bude aj tu dôležité, koľko bánk a v akom čase začne štandard PAY by square používať vo svojich aplikáciách a samozrejme, nakoľko si naň ľudia zvyknú. Dúfajme len, že banky nebudú čakať na klientov a naopak. To by smutne pripomínalo známu diskusiu o tom, či bola skôr sliepka alebo vajce…
Igor Polakovič

P.S.: Ak máte záujem niektorú zo služieb otestovať, určite sa mi ozvite! 🙂

About Igor Polakovič

Pracuje ako projektový manažér v Centre pre filantropiu n.o. na projekte zlepšovania darcovského prostredia na Slovensku. Fundraisingu sa venuje od roku 2002. Postupne "preskákal" viaceré kancelárie organizácie Greenpeace v regióne strednej a východnej Európy. Nakoniec na 2 roky zakotvil na druhej strane zemegule - na Novom Zélande. Tam viedol a rozvíjal oddelenie komunitného fundraisingu, ktoré je zodpovedné za 95% všetkých podporovateľov a generuje približne 80% príjmu organizácie. "Počas tohto obrobia sa nám podarilo zvýšiť počet získaných nových pravidelných darcov z 14.000/rok na 23.000/rok. A to v krajine menšej ako Slovensko", spomína Igor. Po návrate na Slovensko sa pustil do rozvoja on-line darcovstva, založil darcovskú bránu pre neziskovky DARUJME.sk a pomohol na svet prvej poriadnej crowdfundingovej platforme StartLab.sk zameranej na projekty s vyššou spoločenskou hodnotou. View all posts by Igor Polakovič

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: