Prieskum online darcovstva na Slovensku.

V piatok zverejnila nezisková organizácia 4 People výsledky prieskumu verejnej mienky na otázky darcovstva a filantropie. Realizovala ju firma United Consultants v mesiacoch júl a august 2011 hĺbkovými rozhovormi a online prieskumom na vzorke 410 respondentov (internetová populácia vo veku 20 – 50 rokov).

Z prieskumu “vypadlo” niekolko zaujímavých údajov.  Napríklad 14 percent respondentov už niekedy v minulosti darovalo online. Viac ako polovica vie o tejto možnosti, no ešte sa pre ňu nerozhodla.

Túto formu darcovstva hodnotia respondenti pozitívne najmä preto, že zjednodušuje možnosť darovať, je transparentné, ponúka možnosť komunikovať priamo s prijímateľom a na jednom mieste môžu nájsť aj viacero výziev na pomoc.

Najviac ľudí pri darovaní ovplyvňuje transparentnosť projektu, teda či vedia na čo budú ich peniaze použité. Tvrdí to 29 % respondentov. 15 percent ľudí chce mať spätnú väzbu o tom, ako bol ich dar využitý.

Zaujímavé je, že iba tri percentá opýtaných nepovažujú online platby za bezpečné a 5% za nedôveryhodné. Naopak až pre 34% internetovej populácie sú bežné a 31 % ich má za pohodlné. Až 52 % oslovených už využilo e-platby. Tie sú aj preferovanou platbou pri online darcovstve.

Výsledky prieskumu si môžete stiahnuť tu.

Nezisková organizácia 4people je prevádzkovateľom portálu Ľudia Ľuďom. Jedným z jej cieľov je posilniť informovanosť občanov o dobročinnosti a o darcovstve. Založili ju spoločnosť SK-NIC, a. s., a Centrum pre filantropiu, n. o.

About Igor Polakovič

Pracuje ako projektový manažér v Centre pre filantropiu n.o. na projekte zlepšovania darcovského prostredia na Slovensku. Fundraisingu sa venuje od roku 2002. Postupne "preskákal" viaceré kancelárie organizácie Greenpeace v regióne strednej a východnej Európy. Nakoniec na 2 roky zakotvil na druhej strane zemegule - na Novom Zélande. Tam viedol a rozvíjal oddelenie komunitného fundraisingu, ktoré je zodpovedné za 95% všetkých podporovateľov a generuje približne 80% príjmu organizácie. "Počas tohto obrobia sa nám podarilo zvýšiť počet získaných nových pravidelných darcov z 14.000/rok na 23.000/rok. A to v krajine menšej ako Slovensko", spomína Igor. Po návrate na Slovensko sa pustil do rozvoja on-line darcovstva, založil darcovskú bránu pre neziskovky DARUJME.sk a pomohol na svet prvej poriadnej crowdfundingovej platforme StartLab.sk zameranej na projekty s vyššou spoločenskou hodnotou. View all posts by Igor Polakovič

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: