Nová daňová aplikácia s ambíciou zvýšiť podiel darovaných 2%

Nahlad_aplikacie_1 kokPodľa dostupných štatistík, iba 43% z fyzických osôb využíva možnosť asignovať 2% z dane.

Za posledné roky sme sa v Centre pre filantropiu namočili do tvorby on-line riešení viac než dosť. Po rozbehnutí úspešného projektu DARUJME (ktorý mimochodom v januári pomohol neziskovkám získať cez 16.000 €) a dvoch ročníkoch súťaže on-line aplikácií ReŠtart Slovensko, sme sa tento raz pustili do pokusu zvýšiť podiel fyzických osôb, ktoré zvyknú asignovať dve (respektíve tri) percentá z dane. Pomôcť má webová aplikácia Asignácia 2014.

Táto on-line aplikácia umožňuje fyzickej osobe priamo na webových stránkach mimovládok bezplatne, jednoducho a efektívne vypísať tlačivo daňového priznania a zároveň tejto organizácií poukázať 2%, resp. 3% z dane. Aplikácia je samozrejme dostupná iba mimovládnym neziskovým organizáciám, ktoré sú registrované v zozname prijímateľov 2% na rok 2014.

Ak mimovládna nezisková organizácia použije aplikáciu na svojej vlastnej web-stránke (cez iframe), alebo na ňu smeruje užívateľa (URL linkom), vyplnia sa automaticky do časti daňového priznania k asignácii percenta z dane údaje tejto organizácie. Užívateľ si tak po dokončení daňového priznania vytlačí celý formulár už s automaticky predvyplnenými asignačnými údajmi organizácie.

Podobná “apka” už funguje niekoľko rokov v Česku, pričom prínosom pre neziskovky je tam, na rozdiel od asignovania percenta z dane, povinnosť užívateľa zaslať DMS v prospech niektorej z vybraných MVO. V roku 2013 bola jej SK verzia u nás prvýkrát testovaná v spolupráci s organizáciou Člověk v tísni Slovensko.

Užívateľmi aplikácie sú fyzické osoby – zamestnanci, ktorí si daňové priznanie podávajú sami a živnostníci. Obsluha aplikácie je jednoduchá. Nie je potrebná inštalácia ani registrácia osobných údajov. Pri spracovaní daňového priznania daňovník postupne odpovedá na jednoduché otázky a aplikácia na základe odpovedí vyplní daňové priznanie a vygeneruje tlačiteľné PDF.

Naviac, v prípade súhlasu daňovníka organizácia získa aj e-mailový kontakt na potenciálneho podporovateľa či dobrovoľníka.

A keďže termíny nepustia, v prípade záujmu je potrebné do 11.2.2014 vyplniť objednávku na: http://goo.gl/UnImZO, pričom sme sa po prvý raz rozhodli zaviesť symbolický poplatok za jej použitie, a to vo výške 30 euro.  Do 17. 2. 2014 potom obdrží organizácia URL link na aplikáciu so svojimi prednastavenými údajmi a ďalšie užitočné inštrukcie.

Použiť aplikáciu sa môže oplatiť hlavne organizáciám,  ktoré majú širší okruh fanúškov, ktorým ju môžu ponúknuť a uľahčiť im tak spracovanie daňového priznania (DP). Keďže aplikácia je určená pre daňovníkov, ktorí si spracúvajú daňové priznanie sami (FO typ:A / FO typ:B), stále je potrebné myslieť na fyzické osoby – zamestnancov, ktorým priznanie spracúva zamestnávateľ. Tí tak musia na daňový úrad doručiť  “Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane“. Aplikácia taktiež nijako neošetruje DP právnických osôb či FO, ktoré používajú iný spôsob na spracovanie priznania. Tým treba naďalej poskytnúť vaše údaje tak, ako sú uvedené v Registri prijímateľov 2% z dane.

Projekt realizuje Centrum pre filantropiu, n.o., v spolupráci s českou firmou NeoTax, ktorá už niekoľko rokov spolupracuje na podobnej aplikácii s Českým fórem dárců.

About Igor Polakovič

Pracuje ako projektový manažér v Centre pre filantropiu n.o. na projekte zlepšovania darcovského prostredia na Slovensku. Fundraisingu sa venuje od roku 2002. Postupne "preskákal" viaceré kancelárie organizácie Greenpeace v regióne strednej a východnej Európy. Nakoniec na 2 roky zakotvil na druhej strane zemegule - na Novom Zélande. Tam viedol a rozvíjal oddelenie komunitného fundraisingu, ktoré je zodpovedné za 95% všetkých podporovateľov a generuje približne 80% príjmu organizácie. "Počas tohto obrobia sa nám podarilo zvýšiť počet získaných nových pravidelných darcov z 14.000/rok na 23.000/rok. A to v krajine menšej ako Slovensko", spomína Igor. Po návrate na Slovensko sa pustil do rozvoja on-line darcovstva, založil darcovskú bránu pre neziskovky DARUJME.sk a pomohol na svet prvej poriadnej crowdfundingovej platforme StartLab.sk zameranej na projekty s vyššou spoločenskou hodnotou. View all posts by Igor Polakovič

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: