Slovenské Google Ad Grants ignorujú najväčšie charity

google_grants2Začiatkom októbra spustila spoločnosť Google svoj dlho očakávaný grantový program Ad Grants aj na Slovensku. Má to však jeden háčik, či skôr hák jánošíkovských rozmerov. Svojou definíciou charity Google nechtiac z reklamných grantov vyčiarkol obrovské množstvo šikovných neziskoviek. Medzi nimi aj tie najväčšie a najznámejšie akými sú napríklad Liga proti rakovine, Slovenský červený kríž, UNICEF či Slovenská katolícka charita.

Google Ad Grants je verzia nástroja Google AdWords na online inzerciu, ktorá je určená pre neziskové organizácie. Google Ad Grants umožňuje neziskovým organizáciám propagovať ich poslanie a iniciatívy na stránkach s výsledkami vyhľadávania Google tým, že im poskytuje bezplatnú inzerciu v službe AdWords™ v hodnote až 10 000 USD mesačne.

Pri študovaní „Kvalifikačných predpokladov“ však zistíte, že o Google Ad Grants sa môžu uchádzať iba nadácie, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby a neinvestičné fondy. To znamená, že mimo zostali nielen občianske združenia, ako najviac využívaná právna forma neziskoviek, ale aj ďalšie vyslovene charitatívne organizácie, ktoré pod tri možné právne formy nespadajú.

Medzi najznámejšie občianske združenia patria napríklad Amnesty international, Človek v ohrození, Greenpeace, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Sloboda zvierat či Liga proti rakovine. Áno, tá organizácia, ktorej každoročne prispeje na jej verejnú zbierku Deň narcisov takmer každý z nás. Dokonca aj druhej najväčšej verejnej zbierke, koledníckej Dobrej novine žiaľ svieti červená a to preto, že ju organizuje eRko, ďalšie občianske združenie.

Potom je tu Slovenský červený kríž, ktorý má samostatný zákon definujúci jeho právnu subjektivitu (Zákon č. 460/2007 Z. z. o Slovenskom Červenom kríži a ochrane znaku a názvu Červeného kríža). Tiež sa mu o Ad Grents môže iba snívať.

Ďalšou ignorovanou právnou formou sú napríklad „účelové zariadenia cirkvi a náboženských spoločností“. Viac vám tu asi povie informácia, že pod touto právnou formou funguje napríklad taká Slovenská katolícka charita. Organizácia, ktorá ma charitu dokonca aj v názve.

Posledným neziskovým gigantom, ktorý si v Google Ad Grants neškrtne je Slovenský výbor pre UNICEF. Smolu majú v tom, že ich právna forma je pre zmenu „organizácia s medzinárodným prvkom“…

Snímka obrazovky 2014-10-13 o 19.17.29Možno sa stačilo inšpirovať paragrafom 3 a odsekom 2 nového zákona 162/2014 o verejných zbierkach, kde sú neziskové právne formy celkom šikovne definované. Žiaľ, ak hľadali vyslovene charitatívne organizácie, tie zákonom definované nie sú a ani právna forma nadácie, NFky či NOčky “charitu” negarantuje.

Je možné, že si v Google vygúgľovali počet občianskych združení na Slovensku a dostali strach z obrovského náporu žiadateľov. No suché rozhodnutie, ktoré osekalo šance využiť výborné Google Ad Grants iba na tri právne formy naznačuje, že rozhodnutie padlo bez znalosti neziskového prostredia, čo je veľká škoda. Ak by sa poradili s niekym, kto pestrosť slovenskej „charity“ pozná, zrejme by sa pokúsili kritéria nastaviť tak, aby nimi prešli tí, ktorí by pre dobro veci program iste využili. A nemyslím tým iba spomenuté veľké, známe a renomované združenia, ale v pohode aj tie menšie, poctivé a šikovné organizácie, ktoré by vďaka Ad Grants mohli svoje dobro páchať ešte lepšie.

Google je progresívna a dynamická spoločnosť a tak za organizácie, ktoré zostali v Ad Grants zatiaľ bokom verím, že program čoskoro rozšíria aj na ďalšie neziskové právne formy. Koniec koncov, na príchod Ad Grants na Slovensko sme čakali dlhé roky a tak iste dokážeme ešte trošku počkať.

About Igor Polakovič

Pracuje ako projektový manažér v Centre pre filantropiu n.o. na projekte zlepšovania darcovského prostredia na Slovensku. Fundraisingu sa venuje od roku 2002. Postupne "preskákal" viaceré kancelárie organizácie Greenpeace v regióne strednej a východnej Európy. Nakoniec na 2 roky zakotvil na druhej strane zemegule - na Novom Zélande. Tam viedol a rozvíjal oddelenie komunitného fundraisingu, ktoré je zodpovedné za 95% všetkých podporovateľov a generuje približne 80% príjmu organizácie. "Počas tohto obrobia sa nám podarilo zvýšiť počet získaných nových pravidelných darcov z 14.000/rok na 23.000/rok. A to v krajine menšej ako Slovensko", spomína Igor. Po návrate na Slovensko sa pustil do rozvoja on-line darcovstva, založil darcovskú bránu pre neziskovky DARUJME.sk a pomohol na svet prvej poriadnej crowdfundingovej platforme StartLab.sk zameranej na projekty s vyššou spoločenskou hodnotou. View all posts by Igor Polakovič

2 responses to “Slovenské Google Ad Grants ignorujú najväčšie charity

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: