Predvianočný čas je obdobie, keď sme ochotní viac ako inokedy darovať zopár eur na dobrú vec. Ľudia sa usilujú byť milší, chcú pomôcť tým, ktorí v živote mali menej šťastia.
Ako rozpoznať poctivé zbierky a nenaletieť podvodníkom
Podporovať poctivé verejné zbierky je naozaj dôležité. Ako však rozoznať poctivcov od podvodníkov? Zamyslite sa, či poznáte organizáciu, za ktorú dobrovoľník na ulici zbiera peniaze. Ak máte pochybnosti, či naozaj ide o ľudí z dôveryhodnej charity, neváhajte si ich totožnosť telefonicky overiť. Pozrite si webovú stránku organizácie. Nájdete na nej informácie o použití výnosu zo zbierky či výročnú správu.
Ďalšou kapitolou parazitovania na práci a dobrom mene slušných organizácií sú listové zásielky. Tie na komunikáciu so svojimi podporovateľmi používajú i na Slovensku známe organizácie ako UNICEF, Clowndoctors či Dobrý anjel. Zároveň sa však na tomto spôsobe získavania peňazí priživujú aj podvodníci. Opatrnosť je teda namieste i v prípade, ak vám príde list od neznámeho „občianskeho združenia“ a v ňom hoci retiazka s krížikom či adventné pohľadnice a obrázky vychudnutých afrických detí, ktoré vraj, ak neprispejete, určite neprežijú.
Jeden príklad za všetky
Je vám táto nadácia povedomá? Dostali ste list, ktorý vám a tisíckam ďalších poslala nadácia, starajúca sa o opustené deti azda na všetkých kontinentoch. Oslovujú vás menom, apelujú na vaše city a žiadajú o pomoc. Nie pre seba, ale pre afrického chlapčeka. A stovky jemu podobných. Ani sa nenazdáte a už im posielate peniaze.
Vraj ste o tejto nadácii nikdy predtým nepočuli? Určite nie ste sami. Darmo by ste sa na ňu pýtali aj tých najväčších expertov na zahraničnú rozvojovú pomoc. Ak by ste si našli čas a podrobnejšie pozreli informácie na jej webovej stránke, zistili by ste, že z vašich eur sa žiadna pomoc financovať nebude. Tie skončia v agentúre, ktorá v mene nadácie listy rozosiela. A dá sa predpokladať, že takisto ako predtým Nadácia Deti Matky Terezy, Nadácia Nádej a viera či Nadácia Svetový fond detí po dvoch či troch rokoch fungovania vstúpi do likvidácie a po peniazoch sa zľahne zem.
Dôveruj, ale preveruj
Dobrou správou je, že ministerstvo vnútra v spolupráci s neziskovými organizáciami pripravuje návrh zákona o verejných zbierkach, ktorý sprehľadní a sprísni pravidlá v tejto oblasti. Ďalšou dobrou správou je vznik novej stránky Verejnezbierky.sk. Tá vám pomôže, aby ste sa medzi jednotlivými zbierkami zorientovali. Pretože to najdôležitejšie je na darcovstvo nezanevrieť. A naučiť sa zbierkam nielen dôverovať, ale ich aj preverovať. Napokon, ide o vaše peniaze.
Spoluautormi tohto textu sú Katarína Bartovičová, Slovenské centrum fundraisingu a Igor Polakovič, Centrum pre filantropiu.
Leave a Reply