“Rakovina je na hovno, ale život je skvelý”, alebo Stephenov príbeh strhol milióny

foto_stephenstory5Jeho meno je Stephen Sutton, pochádza z Veľkej Británie a nebyť ťažkej diagnózy, asi by zostal bežným teenagerom, ktorý sa raz chce stať lekárom. Keď mal však 15 rokov, lekári mu diagnostikovali rakovinu, ktorú začiatkom roku 2013 vyhlásili za nevyliečiteľnú. Niekoho by to zlomilo, ale Stephena to ešte viac motivovalo – a všetkým ukázal, ako robiť strhujúci fundraising.

Stephen sa rozhodol, že sa svojmu osudu nepoddá a že v čase, ktorý mu zostáva, pomôže ďalším, ktorí to potrebujú. Vytvoril si zoznam 46 vecí, ktoré chce ešte v živote stihnúť, pridal k tomu facebookovú stránku, na ktorej zverejňoval, čo sa mu už podarilo. V zozname boli medzi inými napríklad zoskok padákom, napísanie knižky, tetovanie či bubnovanie pred davom ľudí. Na prvom mieste bolo však získanie 10 tisíc libier pre neziskovú organizáciu, ktorá sa venuje teenagerom s rakovinou.

Zriadil si profil na darcovskom portáli a začal svoj príbeh zdieľať cez sociálne siete. Ale hlavne neprestával odovzdávať svoju pozitívnu energiu a podporu pre druhých, pričom nadchýnal stovky a tisíce ľudí vo Veľkej Británii. Dostal sa aj do médií a na jeho podporu sa prostredníctvom sociálnych sietí pridávali okrem bežných ľudí aj známejšie celebrity.

foto_stephenstory

Svoj fundraisingový cieľ 10 tisíc libier prekročil 56-násobne už v prvom roku, keď vyzbieral 560 tisíc libier. Následne si stanovil ambicióznejšiu métu a pre Teenage Cancer Trust chcel vyzbierať 1 milión libier. Možno ani sám netušil, že aj túto čiastku ľudia niekoľkonásobne pokoria. V čase písania tohto textu dosahovala vyzbieraná čiastka vyše 3 miliónov libier od vyše 128 tisíc podporovateľov a tieto čísla neustále rástli.

Stephenov inšpiratívny príklad opäť raz poukazuje na to, že silný osobný príbeh, pozitívna energia a jednoduché nástroje na komunikáciu a zdieľanie dokážu strhnúť davy ľudí na svoju stranu. A tiež ich motivovať k štedrej podpore pre dobrú vec!

“Rakovina je na hovno, ale život je skvelý”, hovorí Stephen. Pozrite si o jeho silnom príbehu viac:

alebo ho sledujte na jeho facebooku či webstránke. Prípadne si spomeňme na neho a nechajme sa inšpirovať aj v čase, keď jeho dni budú už spočítané…

 

PS: Spomínate si na ten bod 24 zo zoznamu, čo chce ešte stihnúť – bubnovanie pred davom ľudí? Stephenovi sa to napokon podarilo na futbalovom štadióne Wembley pred 90-tisícovým davom vo finále UEFA Champions League. 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: